04 Aralık 2022, 19:48 tarihinde eklendi

Hz Muhammed Sav

Hz Muhammed Sav

Hz. Muhammed'in Hayatı

Hz. Muhammed, 571 yılında Mekke'de doğmuştur. Doğmadan önce babası Abdullah'ı, doğduktan sonra ise annesi Amine'yi kaybetmiştir. Bu olayların ardından dedesi Abdulmuttalib'in himayesine girmiştir. Dedesi de vefat ettikten sonra amcası Ebu Talib ile yaşamaya başlamıştır. Küçük yaşlardan itibaren ticarete atılan Hz. Muhammed, henüz peygamber olmadan önce dürüstlüğü ve güzel ahlakı ile tanınıyordu. Bu nedenle de "El Emin" yani "en emniyetli kişi" sıfatını almıştır.

 

25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlenen Hz. Muhammed'in bu evlilikten 6 çocuğu olmuştur. Çocuklarının ismi ise; Kasım, Abdullah, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatma'dır. Hz. Muhammed, ara sıra Nur Dağı'nda yer alan Hira Mağarası'na giderdi. 610 senesinde Hira Mağarası'nda vahiy meleği olarak bilinen Cebrail (A.S.) gelerek, ilk vahiy olan "oku" emrini vermiştir. Böylece Hz. Muhammed, 40 yaşında peygamber olmuştur.

 

Hz. Muhammed'in Peygamberlik Hayatı

Peygamber efendimizin hayatı, insanlara İslam dinini anlatmakla geçmiştir. Tebliğe ilk yakınları ile başlayan Hz. Muhammed, Hz. Hatice ve kızlarını Müslümanlığa geçirmiştir. Ardından ise Hz. Ali ve Zeyd bin Harise ile Hz. Ebubekir iman etmiştir. Hoşgörü dini olarak bilinen İslamiyet, insanlar arasındaki eşitsizliği giderdiğinden fakir insanlar ve köleler tarafından kabul görmüştür.

 

İlk Müslüman halk, Mekkeli putperestler tarafından hakaret, eziyet, alay ve boykot gibi kötü tavırlar görmüştür. Müslümanların Mekke'de oturamayacak hale gelmesiyle, Peygamber efendimiz ve iman edenler, 622 senesinde Mekke'den Medine'ye hicret etmiştir. Medineli Müslümanlar, Mekkeli muhacirler ile çok iyi anlaşmıştır. Bu sayede Medine İslam Devleti kurulmuştur. Devletin kurulması ile birlikte, müşrikler Müslüman halka saldırmaya başlamıştır.

Müşrikler ile ilk savaş, 624 yılında yaşanan Bedir Savaşı'dır. Bedir Savaşı'nı Müslümanların kazanması ile birlikte, İslam dini hızla yayılmıştır. Ardından yapılan Uhud Savaşı'nı ise Müslümanlar kaybetmiştir. Son olarak Hendek Savaşı yapılmıştır ve bu savaşı da Müslüman halk kazanmıştır. 630 yılında Hz. Muhammed'in önderliğinde Mekke fethedilmiştir. Kabe'de yer alan putların hepsi kırılarak, Kabe Müslümanların mescidi olmuştur.

 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in Hayatı - Hz. Muhammed'in Doğum ve Ölüm Tarihi, Soyağacı

Hz. Muhammed'in Ölümü

Hz. Muhammed, son kez Müslüman halk ile beraber 632 yılında hacca gitmiştir. Bu aynı zamanda Veda Haccı olarak biliniyor. Peygamber efendimiz, Veda Haccı sırasında 100 bin Müslümana hitap etmiştir.

Hz. Muhammed'in ölüm tarihi ise 632'dir. Medine'de vefat eden peygamberimizin kabri, yine Medine'de Ravza-ı Mutahhara'da bulunuyor. Yeşil Türbe'nin altında yer alan kabir, altın parmaklıdır. Altın parmaklı bölüme "Şebeke-i Saadet" deniliyor. Bu bölüme sadece özel işlerini ve çeşitli hizmetlerini gerçekleştiren kişiler girebiliyor. Onun dışında giriş yasaktır. Bu bölüme aynı zamanda cennet bahçeleri anlamına gelen Riyazul Cenne deniliyor. Hz. Muhammed'in kabrinin yer aldığı mescid ise Mescid-i Nebevi'dir. Bu mescid içerisinde Hz. Muhammed dışında; Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer'in de kabri bulunuyor.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *